Ekstremalna Droga Krzyżowa

                    Ekstremalna Droga Krzyżowa 23.03.2018 - "Droga Pięknego Życia"

                                      

                                        
 
Ekstremalna droga Krzyżowa polega na całonocnej modlitwie, podczas której uczestnicy przemierzają w milczeniu około 40 km, rozważając Mękę Chrystusa. Uczestnicy dobierają się w małe grupki (max. do 10 osób) i podążając samotnie w ciszy modlą się, rozważają w świetle latarki stacje Drogi Krzyżowej w wyznaczonych wcześniej miejscach na trasie. Są zdani wyłącznie na własne siły, podążając po trudnych ścieżkach, takich jak bezdroża, wały, drogi polne, zapomniane ulice, lasy, łąki, wąwozy. Rozpoczyna się zmaganie z samym sobą, swoimi słabościami, doświadczamy bólu, zmęczenia - ale dzięki temu sprawdzamy i przekraczamy siebie i swoje ograniczenia. EDK to ćwiczenie fizyczne i duchowe, po którym każdy może doświadczyć wewnętrznej przemiany. 
Tylko w 2017 roku w EDK wzięło udział ponad 50 tys. osób. Uczestnicy podjęli wyzwanie w 11 państwach i 252 miastach (w tym m. in. w Nowej Hucie-Mistrzejowicach ponad 120 osób).
W tym roku szacuje się, że nawet 100 tys. pątników w 20 krajach weźmie udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Nocą, w milczeniu i samotności każdy z nich przejdzie pieszo jedną z kilkuset tras liczących od 40 do 133 km. Jeśli potrzebujesz więcej ciszy i samotności dla siebie, na przemyślenia, może masz do podjęcia ważne decyzje życiowe, albo po prostu chcesz sprawdzić samego siebie czy sprostasz wyzwaniu ? - to EDK jest propozycją dla Ciebie.
 
                                       
                                  
Jak zrodził się pomysł zorganizowania pierwszej EDK w Nowej Hucie (2017 r.) ?
 
Świadectwo Piotrka - Lidera Regionu Mistrzejowice EDK, wielokrotnego uczestnika EDK.
 
Kiedy myślę o EDK lub o Wielkim Poście mam przed oczami Wielki Post z 2015 roku.
 
Miałem wtedy postanowienie, by chodzić co piątek, w czasie Wielkiego Postu na EDK, różnymi trasami prowadzącymi do sanktuarium w Kalwarii. Kończyłem pracę w piątek, zostawiałem to czym się zajmowałem przez cały tydzień, modląc się w ciszy, czytając na stacjach rozważania z ubiegłych lat. Odnosiłem je również do swojego życia i medytowałem stacje drogi krzyżowej. Miałem mnóstwo powodów, aby nie pójść: po całym tygodniu pracy byłem zmęczony, spać mi się chciało, spotykałem ludzi zmierzających na imprezy, a  ja miałem przed sobą wraz z Bogiem do pokonania ponad 40 kilometrowe trasy. Przychodziły mi do głowy myśli, by się poddać i nie iść. Czasem schodziłem z drogi, gubiąc się w lasach lub bezdrożach. Słyszałem głosy zwierząt, raz musiałem wejść do kanału o szerokości 1.5  metra, bo przeszkody nie dało się przeskoczyć, a mostka już nie było. Z kilometrem na kilometr moje nogi stawały się coraz cięższe, a organizm bardziej zmęczony. W tym momencie zaczynała się prawdziwa modlitwa i przeżywanie fizyczne, chociaż w małym stopniu tego, co przeszedł Chrystus dla mnie. Poczułem tę drogę fizycznie i duchowo. Ranem dochodziłem do celu.
Przemierzyłem ponad 300 km, w tym ponad 250 km samotnie. Było ciężko padało, wiało i było zimno.
Dziś wiem, EDK w 2015 roku dla mnie było przełomem i jest częścią mojej zmiany na lepsze. Myślę też, że przejście EDK, przygotowało mnie duchowo na wyjazd misyjny do pracy z dziećmi w Rumunii. Dodatkowo rozpocząłem też swoją służbę przy ołtarzu oraz angażowałem się głębiej i mocniej w działania Wspólnoty (Duszpasterstwa Akademickiego i tej związanej z EDK ?). Działam bezinteresownie dając innym coś od siebie, pomagając im spotkać się z Bogiem podczas EDK.
 
 
Co dało mi przygotowanie EDK ? 

Przygotowanie EDK było dla mnie sporym wyzwaniem. Wymagało ode mnie poświęcenia sporo czasu i energii na ich przygotowanie. Jeszcze trudniejsze były dla mnie działania promocyjne rejonu, które wymagały ode dawania świadectwa, a dawanie świadectwa nie przychodzi mi łatwo i często jest dla mnie prawdziwym wyzwaniem. Kiedy pomyśle o tych ponad 100 osobach które przyszły na Mszę rozpoczynającą EDK, a potem poszły na trasy wiem że było warto ! Część z nich wzięła udział również w Mszy św. na zakończenie EDK w sobotę. Niektórym na koniec mogłem uścisnąć rękę i pogratulować dojścia, oraz usłyszeć z ich ust słowo “dziękuję”. To wszystko było dla mnie ważniejsze od moich trudności. Dzięki przygotowaniu EDK, mogłem też poznać wielu ciekawych i wartościowych ludzi np: Grześka i Piotrka z którym w sierpniu zdobyliśmy Rysy, oraz Piotrka z którym we wrześniu, w dwa dni dojechaliśmy rowerem do Częstochowy. Mariola i Karolina, dziewczyny które poznały się podczas EDK, pojechały razem na Lednice, a Sylwestra spędziły na szczycie w Beskidzie.

 
  
EDK rozpocznie się Mszą Świętą 23.03. 2018 r. o godz. 20.30 w dolnym kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe w Mistrzejowicach.
 
Na zakończenie EDK zostanie odprawiona 24.03.2018 r. o godz. 10.00 Msza święta w dolnym kościele (a po niej ciastko i herbata dla uczestników EDK w sali nr 11).
 

Jeżeli chciałbyś wziąć udział w tegorocznej edycji EDK - zapisz się już teraz ! 

 

https://www.facebook.com/EDK.Mistrzejowice 

 

www.edk.org.pl

 

                        PARAFIA NIE JEST ORGANIZATOREM EDK !

                    EDK - TO ODDOLNA INICJATYWA MŁODYCH LUDZI !

Wizyty: 2950269
Wizyty dzisiaj: 153
Osób on-line: 83
Strona działa od 1 X 2009 r.