« powrót

Małżeństwo

Małżeństwo

Sakrament małżeństwa to święta, nierozerwalna wspólnota osób ochrzczonych, powołanych przez Boga do miłości i wierności oraz do przekazywania życia. Wielka godność tej wspólnoty domaga się, aby narzeczeni potraktowali poważnie przygotowanie do małżeństwa.DOKUMENTY NIEZBĘDNE DO ŚLUBU:

 

Termin ślubu ustalić można nie wcześniej niż rok przed ślubem, w razie rezygnacji należy niezwłocznie powiadomić o tym parafię.

Ślub i formalności przedślubne załatwia się w parafii narzeczonej lub narzeczonego, ewentualnie w innej parafii, wtedy jednak z parafii narzeczonej lub narzeczonego należy wziąć zgodę na spisanie protokołu przedślubnego i przedstawić ją w parafii, gdzie będą dokonywane formalności przedślubne.

Trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu należy zgłosić się do kancelarii parafialnej w celu spisania protokołu przedślubnego i należy dostarczyć:

 - Świadectwo Chrztu – do ślubu kościelnego, z parafii gdzie byliśmy ochrzczeni, ważne 6 miesięcy. Nie dotyczy to ochrzczonych w parafii, w której spisywany jest protokół przedślubny.

- Świadectwo Bierzmowania - jeśli na świadectwie Chrztu nie ma adnotacji o Sakramencie Bierzmowania, należy dodatkowo wziąć zaświadczenie o Bierzmowaniu z parafii gdzie się odbywało.

 - Dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego - jednego z narzeczonych, jeśli ślub ma być konkordatowy.

 - Ostatnie świadectwo z religii, szkolne, lub indeks katechizacji.

 - Dowody osobiste lub inny dokument stwierdzający  tożsamość.

 - Dane świadków - imię, nazwisko, dokładny adres zamieszkania, zawód wykonywany.

 - Świadectwo ukończenia nauk przedmałżeńskich i rozmowy w poradni rodzinnej.


Zapowiedzi - informacja w parafiach narzeczonych o zamiarze zawarcia związku małżeńskiego.

Dwie spowiedzi - pierwsza generalna zaraz po spisaniu protokołu, druga przed samym ślubem.

Na kilka dni przed ślubem należy poprosić pana organistę o posługę.

Bezpośrednio przed ślubem -   narzeczeni i świadkowie zgłaszają się w zakrystii, przynoszą kartki od spowiedzi i obrączki oraz ustalają szczegóły z księdzem odprawiającym ślub.

 

NAUKI DLA NARZECZONYCH

W naszej parafii odbywają się w każdy: I, II, III, IV poniedziałek miesiąca, w piąty poniedziałek miesiąca nauk nie ma. Nauki odbywają się o godz. 18.00 w sali nr 8. przy dolnym kościele (oprócz lipca i sierpnia).    

Informacje w sprawie dwudniowych katechez dla narzeczonych na stronie: wdrdiecezjakrakow.pl


 

PORADNIA ŻYCIA MAŁŻEŃSKIEGO I RODZINNEGO

W naszej parafii czynna we wtorki od 18.00 - 19.00 w kancelarii parafialnej.

W pierwszej kolejności przyjmujemy narzeczonych z terenu naszej parafii według kolejności, a w miarę możliwości pozostałych narzeczonych (Rozmowa z narzeczonymi trwa około 20 minut).
 
Istnieje możliwość uczestnictwa w kursie Naturalnych metod Planowania Rodziny (NPR), który zastępuje drugą i trzecią wizytę w poradni, lub Kursie Komunikacji małżeńskiej, który zastępuje trzecią wizytę w poradni.
 
Informacje o pozostałych poradniach dla narzeczonych znajdą Państwo na stronie Wydziału Duszpasterstwa Rodzin: http://wdr.diecezjakrakow.pl/narzeczenstwo/przygotowanie-do-slubu
 
 

KURS NATURALNEGO PLANOWANIA RODZINY (NPR)

W trzecią niedzielę miesiąca w godz. 9.00-16.00, w sali 11 - „bunkrze” zapisy na kurs: tel. 0 509 404 014,   w godz. 20.00 - 21.00. (Kurs zastępuje dwa spotkania w poradni życia rodzinnego).


Chrzest   Bierzmowanie   Eucharystia   Pokuta   Namaszczenie chorych   Kapłaństwo   Małżeństwo

Wizyty: 2780324
Wizyty dzisiaj: 554
Osób on-line: 152
Strona działa od 1 X 2009 r.